Sketchup error transfer to Unreal Engine

Hello,
I have a problem when i want to transfer models from Sketchup to Unreal Engine.
I used Unreal datasmith plugin but the models are incomplete and some texture are missing.
I tried to remove backface material,not working.
I removed all material,same problem.


What can i do with this situation?
Thanks

Are the faces correctly oriented, with the white facing outwards?

Nu stiu la ce te referi,sunt cam nou in Sketchup :slightly_smiling_face:
Am incercat sa elimin materialul nefolositor,tot nu merge
Am observat ca daca elimin backface material partea aia nu o transfera in UE4
Am inlocuit-o cu alt material si tot la fel face

Salut, Raul!

Și în SketchUp, o suprafață are două fețe, Front face - care este albă, și Backface - care este bleu. Cînd creezi un model 3D, trebuie să te asiguri că fețele vizibile sînt cele de culoare albă (Front faces).

Materialele le poți aplica pe ambele fețe, însă atunci cînd exporți într-un alt program de grafică 3D, dacă nu ai corect orientate fețele, atunci poți avea probleme cu texturile și chiar cu vizibilitatea unui obiect.

În SketchUp, dacă ai materialele aplicate, setează stilul Monochrome și vezi cum sînt fețele orientate. În exemplul meu de mai jos, vezi că în prima poză totul pare în regulă, însă două dintre fețe sînt inversate.


Style > Monochrome

Iar dacă am exportat modelul 3D ca fișier OBJ și l-am importat în Unity, cele două fețe nu sînt vizibile pentru că-s spre exterior.

Verifică așadar orientarea fețelor și dacă descoperi unele inversate, selectează-le, click-dreapta pe ele și alege Reverse Faces.

1 Like

Don’t forget to apply material on the faces if possible, not upon the component/group level.
Use thomthom’s material tools to remove all the backface materials first, and then use apply materials on face to force SU to apply the materials on the mesh level.
Then perhaps try to separate the exports.?

1 Like

Hello
The faces wasn’t correctly oriented.With reverse face command i solved all the missing faces.
Still some texture aren’t exported well but this is not the main problem.
Mersi Mihai

1 Like