Nezobrazují se náhledy miniatur

najednou se mi nezobrazují náhledy miniatur-ikon, vidím jen logo skp . Prosím, co udělat , abych opět viděla , co je uvnitř souboru?

[english]
Did you mean the icons in your windows browser? have you tried to enlarge the size of the icons?

[google translate: czech?]
Myslel jsi ikony v prohlížeči windows? zkoušel jsi zvětšit velikost ikon?

change icon size to show preview

For some reason if you have installed more than one version of sketchup, the thumbnails aren’t visible anymore, it’s not something that bothers me, I actually prefer having just the sketchup logo.

1 Like

I usually view my folders in Details view so thumbnails are not very important for me. Today I noticed that bizarrely, Windows shows thumbnails for my backup files (SKB), but not model files. Go figure.

1 Like

nyní musím vytvořit extra obrázek, abych viděla ,co je ve složce za model. mám celou dobu nainstalovanou jen jednu verzi skp 2018. do ledna 2024 nebyl žádný problém

ukazuje se mi stále jen logo skp, a ne co je uvnitř, když pak máte více modelů, ve kterých si potřebujete vybrat, je to průšvih otevírat jeden po druhém

Maybe you can find a solution in this article about the same issue in sup21?
Some would advice a (safe) “re-install/repair sketchup” others advice to use (risky) windows “registry editor”

Can you rerun the installer and choose the Repair option ?

Thanks finally, it does work . thanks so much

1 Like